Rezultati ovogodišnjeg istraživanja Njemačko-slovenske gospodarske komore (AHK Slovenija) među njemačkim poduzećima u Sloveniji pokazuju pogoršanje poslovnog okruženja i pad atraktivnosti Slovenije kao investicijske destinacije.
"Njemačke tvrtke aktivno traže alternativne lokacije za premještanje proizvodnje. I ne odlučuju se za Sloveniju. Ne treba zanemariti ni izvješća o selidbi sjedišta tvrtki u Hrvatsku i Srbiju", izjavio je Andraž Brodnjak, direktor tvrtke Siliko i član upravnog odbora AHK-a Slovenija.
Slabosti slovenskog poslovnog okruženja, kako ih vide njemački poslovnjaci, kronično se ponavljaju iz godine u godinu: visoki porezni teret, visoki troškovi rada, (ne)fleksibilnost radnog zakonodavstva i nepredvidivost ekonomske politike područja su koja smetaju stranim ulagačima i odvraćaju ih od novih investicija.
Čitaj više

Vjerovali ili ne - naknada za nezaposlene u Hrvatskoj veća je nego u Sloveniji
U Hrvatskoj se dugo smatralo da su radnici slabo zaštićeni. No pad nezaposlenosti i manjak radne snage u novije vrijeme preokrenuli su odnos snaga u korist radnika.
23.05.2025

Burzovne rakete: Hrvatske dionice prošle godine pomele konkurenciju u regiji
Na ljestvici 15 najboljih tvrtki iz regije po prinosima gotovo polovicu čine tvrtke iz Sjeverne Makedonije.
17.01.2025

Povijesni trenutak, Adria regija postaje nositelj gospodarskog rasta Europe
Države Adria regije će ekonomski rasti brže od ostatka kontinenta, predviđa Europska komisija
22.11.2024

Brodnjak: Kanula mi je suza kada smo konačno ušli na hrvatsko tržište
Predsjednik uprave slovenske banke smatra da je došlo vrijeme da NLB uđe na hrvatsko tržište punim kapacitetom
09.10.2024
Tvrtke gledaju prema drugim zemljama
"Odanost njemačkih tvrtki prema Sloveniji kao lokaciji opada", rekla je predsjednica AHK-a Slovenija Dagmar von Bohnstein na predstavljanju rezultata istraživanja. Među ciljnim destinacijama za nove investicije tvrtke navode Hrvatsku, Mađarsku i Bosnu i Hercegovinu.
Njemačke tvrtke u Sloveniji zadovoljne su razinom digitalizacije i inovativnosti poslovnog okruženja, kao i platnom disciplinom te produktivnošću i marljivošću radne snage.
"Njemačke tvrtke aktivno traže alternativne lokacije za premještanje proizvodnje. I ne odlučuju se za Sloveniju. Ne treba zanemariti ni izvješća o preseljenju sjedišta u Hrvatsku i Srbiju", izjavio je Andraž Brodnjak, direktor tvrtke Siliko i član upravnog odbora AHK-a Slovenija.
"Smanjenjem poreznog opterećenja moglo bi se mnogo toga poboljšati. Poslovno bi okruženje trebalo biti što jednostavnije, jer tvrtke ionako imaju dovoljno izazova", dodao je Brodnjak.
Među poduzećima prevladava nezadovoljstvo u vezi s:
• visokim poreznim opterećenjem (83 posto tvrtki smatra da je prekomjerno);
• nefleksibilnim radnim zakonodavstvom;
• nepotrebno kompliciranim administrativnim postupcima;
• nedostatkom pravne predvidivosti.
Istraživanje AHK-a Slovenija provedeno među 108 izvršnih direktora njemačkih tvrtki u Sloveniji pokazalo je i da su te tvrtke zadovoljne digitalizacijom, inovativnošću, platnom disciplinom i produktivnošću slovenskih radnika.
Dagmar von Bohnstein (lijevo), Andraž Brodnjak i Katja Stadler | Marko Delbello Ocepek
"Zabrinuta sam da će Slovenija izgubiti korak u usporedbi s drugim državama u regiji", izjavila je Von Bohnstein. U usporedbi s 15 zemalja iz regije, Slovenija se nalazi na devetom mjestu po atraktivnosti za ulaganja. Prvo mjesto zauzima Estonija, zatim slijede Latvija, Poljska i Češka.
Vlada bi trebala ozbiljno shvatiti privatni sektor
"Slovenija bi mogla biti mnogo više na ljestvici. Druge se zemlje poboljšavaju, a mi moramo paziti da ne zaostanemo za njima. Voljela bih da vlada počne ozbiljno shvaćati privatni sektor. Trebamo aktivan dijalog. Tek tada će se uvjeti poboljšati, na korist cijele države", poručila je predsjednica AHK-a Slovenija.
Katja Stadler, direktorica Deslo – AHK, naglasila je da njemačke tvrtke ne traže proizvodne lokacije s minimalno plaćenim radnicima. Kada je riječ o bolje plaćenim radnim mjestima, s bruto plaćom od dvije do tri tisuće eura, što je posebno zanimljivo njemačkim ulagačima, razlike u neto primanjima značajne su. Tvrtke te faktore pažljivo razmatraju pri donošenju investicijskih odluka, a Slovenija po tim kriterijima nije konkurentna.